• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 "Hızlı Çözümler Sunar"0 530 575 94 16


Tasarım Tescil İşlemleri

Yenilik

Bir tasarımın yeni olarak nitelendirilebilmesi için tescil başvuru tarihinden itibaren geriye dönük olarak dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış olması aranmaktadır.

Yapılan tasarım bir başka tasarımdan küçük ayrıntılar içeriyorsa aynı kabul edilebilmektedir. Tasarımın yeni olduğuna karar verebilmek için benzer tasarım ile yan yana konarak değerlendirme yapıldığı gibi ayrı ayrı ve görsel olarak da değerlendirme yapılabilir.

Yenilik kavramında ayırt edici özelliğinden ziyade yüzeysel olarak inceleme yapılarak bir fikre ulaşılmaya çalışılır.

Ayırt Edici Özellik

Ayırt edici özellik kavramı, tasarımın kendine has, özgün ve farklı olduğunu belirlemek için kullanılması aranan özelliklerdendir.

Kanun Hükmünde Kararname madde 7 ye göre:

"Bir endüstriyel tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı genel izlenim ile diğer bir tasarımın böyle bir kullanıcı da bıraktığı genel izlenim arasında belirgin bir farklılık oluşuyorsa bu tasarım ayırt edici niteliğe sahip olması gerekmektedir."

Yeni bir tasarımın tescil edilebilmesi için benzer tasarımlardan belirgin bir şekilde farklı olması esas alınmaktadır.

Ürün veya Ürün Parçası

Üründen bağımsız olarak yapılan tasarım hukuki olarak koruma altına alınmamaktadır. Tasarımın tescil edilebilmesi için mutlaka ürün veya ürünün bir parçasına ait olmalıdır.

Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. Maddesinde ürün olarak; nesne, bileşik sistem veya bu sistemin parçaları, set, takım, ambalajlar, birden çok nesne veya sunuşun bir arada algılanabilen bileşimleri, grafik semboller ve tipografik karakterler olarak sayılmıştır.

İnsan Duyuları ile Algınabilme

Tasarım görsel olarak algınabilen bir nesnedir. Dolayısı ile tasarımın tescil edilerek hukuki koruma altına alınabilmesi için insan tarafından görsel ve diğer duyuları tarafından da algılanabilmesi gerekir.

Tasarım Araştırma

Endüstriyel tasarım tescil işlemlerine başlamadan önce mutlaka kapsamlı bir araştırma yapılması alınacak olumlu sonuç için oldukça önem arz etmektedir.

Firmamız Patent uzman vekilleri ile endüstriyel tasarımlarınızın tescil işlemlerine başlamadan önce ücretsiz tasarım ön araştırma hizmeti sunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için başvuru formumuzu doldurabilir yada bizimle iletişime geçebilirisiniz.