• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 "Hızlı Çözümler Sunar"0 530 575 94 16


Tasarım Tescili Nedir

Tasarım Tescili Nedir ?

Günlük hayatımızın her anında bize eşlik eden, hayatımızı kolaylaştıran her türlü ürün ve ya ürün parçaları; hayatımıza renk katan, estetik duyularımıza hitap eden desenler, süslemeler ve endüstriyel tasarımlara verilen addır.

Tasarımınızı takdirle karşılayanlar olduğu gibi, taklit ederek ticari kazanç elde etmek isteyenler de olabilmektedir. Taklitleri önlemek için tek çözüm Endüstriyel Tasarım Tescili edinmektir. 

Tasarım Tescili hakkı ile, üçüncü kişiler Tescilli Tasarımların sahibinin izni olmaksızın bu tasarımları üretemez, piyasaya sunamaz, satamaz, ithal edemez, ticari amaçla kullanamaz veya bu amaçlarla elde bulunduramaz. 

Tasarım haklarına tecavüz durumlarında hapis ve para cezasına, ayrıca iş yerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılmasına ve aynı süre ticaretten men gibi yaptırımlarla karşılaşabilirler.

Endüstriyel Tasarım Tescilinin Geçerliliği

Endüstriyel yolla veya elle üretilen "yeni olan" ve "ayırt edici niteliğe" sahip olan bütün ürünlerin görünümleri tasarım tesciliyle koruma altına alınması sağlanmaktadır.

• Yenilik; Dünyanın herhangi bir yerinde 1 yılı geçkin bir süredir piyasada olmamasına denir
• Ayırt Edici Nitelik; İki ürün yan yana konulduğunda normal bir tüketicinin iki ürünü ayırt edebilmesi için gerekli olan farklılıklar aranmaktadır.

Tescilli tasarımların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıla kadardır. Koruma süresi, tescilin beşer yıllık dönemler halinde yenilenmesi suretiyle 25 yıla kadar uzatılma imkanı vardır.

Endüstriyel Tasarım Tescili ulusal bir koruma sağlamaktadır. Tasarım koruması sadece tasarımın tescil edildiği ülke sınırları içerisinde geçerli kalmaktadır.

» Endüstriyel Tasarım Tescilinin Sağladığı Faydalar

• Piyasada taklitlerinizin olmasını engelleyerek rekabet gücünüzü arttırmanızı sağlar.
• Tescilli tasarımlar aynı zamanda özgün tasarımlar sayılacağı için tercih edilmenize sebep olacaktır.
• Tüketici tarafından resmi olarak tescil ile korunan ürünler neticesinde firmanıza güven oluşturmanızı sağlar.
• Piyasada benzer ürünlerle karşılaştığınızda “taklitçi” değil bizzat yaptırımlarda bulunabilecek taraf olabilme imkanı elde edeceksiniz.