• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 "Hızlı Çözümler Sunar"0 530 575 94 16


Patent Tescili Nedir

Buluş, tarım dahil sanayideki herhangi bir teknik problemin çözümüne denir. Buluşlar bir ürüne veya yönteme ilişkin olabilmektedir. Buluşlar olmasaydı sanayi gelişmezdi, insan hayatı kolaylaşmazdı. Günümüzde insanlar için, sanayi için, bilim için sorun olan konuların çözümü buluşla sonuçlanmaktadır.

Buluş Kavramı  : Buluş, tarım dahil sanayideki herhangi bir teknik problemin çözümüne denmektedir. Buluşlar bir ürüne veya usule ilişkin olabilmektedir.

Patent Kavramı : Patent , Buluş sahibinin buluş konusu ürünü veya usulü, belirli bir süre üretme, kullanma veya satma yetkisini veren belgeye denmektedir.

Yeni, tekniğin bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilir olan buluşlar, Türk Patent Enstitüsü tarafından patent verilerek koruma altına alınmaktadır. Belge koruma süresi - yıllık ücretleri ödemek koşulu ile 5- 20 yıl arasındadır.
 
Bir buluş için buluş sahibine devlet tarafından verilen bir patent, buluş sahibinin izni olmadan başkalarının buluşu üretmesini, kullanmasını veya satmasını belirli bir süre boyunca engelleme hakkı vermektedir.
 
Patentli bir buluş; tıpkı işle ilgili alınıp, satılabilen, kiralanıp, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir. Patentler alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurur. Türkiye"de alınmış bir patent, sadece Türkiye içinde sahibine hak sağlamaktadır ve patentli ürünleri başkalarının Türkiye'ye ithal etmesi durumunda, hak sahibine ithali durdurma hakkı verir.